FAQ

Z KFC32 Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści


Jak działa BARO w KFC?

Czujnik ciśnienia na płytce KFC (ten z dwiema dziurkami na sobie) trzeba obłożyć gąbką i docisnąć mechanicznie (nie używać klejów!) Orientacyjnie gąbki powinno być na wysokość ok.4cm ściśnięta do 1cm. Gęstość gąbki - taka jak w zmywaku do naczyń ;-) - w KFC32/MWC - startujemy bez BARO!!! potem jak osiągnie zakładaną wysokość to włączamy baro i teraz obniżenie drążka powoduje opadanie, a podniesienie od pozycji w której "zatrzasnęliśmy" wysokość - wznoszenie. Feature ALT_NEW - jest nowym, alternatywnym sposobem sterowania szybkością wznoszenia. Domyślnie MWC/KFC32 po wyjściu drążkiem z deadband wznosi się tak jak by baro było wyłączone a po powrocie drążka gazu do pozycji w zakresie deadband - zapamiętuje nową wysokość jako tą którą ma utrzymywać. Feature ALT_NEW działa inaczej. Wyjście poza deadband podczas włączonej funkcji baro powoduje cykliczne zwiększanie/zmniejszanie wysokości zadanej proporcjonalnie do położenia drążka.

 • Dobrym nawykiem jest przed każdym startem ze zmienionym obciążeniem (np dołożenie gimbala, zmiana pakietu na większy/mniejszy)a także podczas oblotu po pierwszych startach - obowiązkowo! ustawić "gaz do zawisu" czyli 4xklik przełącznikiem baro podczas stabilnego manualnego zawisu, wylądować, rozbroić. KFC zapipczy że zapamiętał nową wartość gazu do zawisu.


Czy mogę podłączyć wyświetlacz CO-16 OLED Display Module v1.0?

Zdecydowanie tak. Od firmware v44 działa OLED z wide.hk jak i ten popularniejszy (który kiedyś nie działał czyli CO-16) z RCtimer'a i innych sklepów.


Mam problem z Failsafe na odbiorniku FrSky. Po wyłączeniu aparatury, kopter zaczyna szaleć i nie załącza się failsafe.

Należy zjechać z EPA dla throttle poniżej jakiegokolwiek limitu używanego w KFC czyli po prostu poniżej 985µs. Zapamiętujemy taki stan drążka gazu poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku na odbiorniku, dopóki dioda nam nie mrugnie/nie zapali się z powrotem na stałe. Mamy już zapamiętany odpowiedni poziom w odbiorniku. Wracamy teraz z EPA do tego co lubi KFC czyli zakres 1020-1980 µs. Ostatnia czynność to ustawienie w konsoli odpowiedniego poziomu "failsafe_detect_treshold" - prawidłowo trzeba zapamiętać wartość która jest kilka oczek powyżej tego co zapamiętaliśmy jako FS (przykładowo 985µs) a więc dajemy w puTTy komendę: Kod:

set failsafe_detect_treshold=985

i dajemy

save

Od tej pory cieszymy się prawidłowym FS zaprogramowanym we FrSky i rozumianym przez KFC. Poprawność obserwujemy sobie w GUI, wyłączając aparaturę i ciesząc oko zapalającym się na zielono identyfikatorem FS.


Jak ma być ustawiona/zorientowana płytka kompasu?

Jest na niej namalowana strzałka-trójkącik. Ustawiamy płytkę zawsze w kierunku lotu. Nie ustawiamy jej zgodnie z kierunkiem głównej płytki FC w przypadku uŻywania opcji "TILT ...LEFT...TILT..RIGHT"


Mam KFC32v2. Podłączam GPS-a u-blox v2 z RcTimera i nie działa, mimo, że polecenie features w terminalu wyszczególnia "gps_ublox".

Obecnie (v49 i wyższe) nie ma problemów i GPSy różnych maści inicjalizują się bez problemu, wystarczy zadeklarować odpowiedni czyli feature GPS_NMEA lub feature GPS_UBLOX w zależności który się posiada. Jeśli by jednak nie działało tak jak trzeba, należy wykonać poniższą procedurę:

1) Należy zalogować się przez Putty i wykonać polecenie defaults, następnie odłączyć płytkę od USB i zapiąć ponownie. Na płytce powinna zaświecić się zielona diodka.

2) Można też spróbować tak:

feature -gps_ublox 
feature gps_nmea 
save 

Tutaj powinna zacząć świecić dioda od GPS-u w KFC32 i być może już dalej też będzie działać

feature -gps_nmea 
feature gps_ublox 
save 

i w tym momencie mamy niby ten sam stan co na początku, ale działa :)

3) ale spróbować ustawić taką prędkość na starcie

set serial_4_baudrate=38400


Chyba kabelki od GPS-a u-blox v2 są w innej kolejności niż piny na płytce?

Prawidłowa kolejność: czarny, czerwony, żółty, zielony. (W przypadku podłączania urządzeń po UART należy zawsze podłączać RX do TX i TX do RX) I patrzeć czy + do + a - do - podłaczamy, kolory mogą się zmienić.

Dlaczego mój kopter tańczy po polu zamiast trzymać pozycję z GPS?

Jak zawsze w przypadku GPS, najważniejsza jest duża ilość satelit (>=10) oraz dobrze skalibrowany kompas. Co do GPS, zawsze wystawiamy go gdzieś, gdzie nic go nie będzie zakłócać i dobrze jak będzie tam też kompas, z dala od całej reszty. Potem kalibrujemy kompas, a następnie podłączamy pod komputer i sprawdzamy jak nam się to udało - powoli obracamy kopter i patrzymy czy tak samo wolno obraca się w GUI. Jeżeli tak, to udajemy się w pole i sprawdzamy jak ktopter zachowuje się w trybie HEAD FREE, czyli:

 • startujemy sobie kopterkiem aby był "tyłem" do nas
 • robimy zawis i załączamy HEAD FREE
 • obracamy kopter drążkiem YAW o 90 stopni
 • sprawdzamy reakcję na drążki Pitch i Roll - kopter powinien się zachowywać tak jak by nie był obrócony, czyli pitch do siebie to kopter do siebie, roll w prawo to kopter w prawo.
 • potem obracamy dalej o dowolny kąt, a kopter nadal powinien tak samo reagować na pitch i roll
 • dopiero teraz możemy testować GPS

Uwaga! Jeżeli w naszej instalacji GPS pokazuje mniej niż 7 satelit to nie można oczekiwać, że będzie poprawnie trzymał pozycję w granicach 3-5m. Bez problemu zadziała RTH ale taka ilość satelit nie pozwala na precyzyjne trzymanie pozycji. Im większa ilość satelit, tym trzymanie pozycji lepsze.


Jak podłączyć i skonfigurować moduł Bluetooth do współpracy z KFC?

Wersja dla opornych:

Podłączenie za pomocą zewnętrznego modułu Bluetooth

Wersja dla zaawansowanych :

 1. Skonfigurować moduł BT tak aby gadał na prędkości 115200. Jak to zrobić - opisane jest na forum rc-fpv.pl w tym wątku Uart poprzez bluetooth za 37zl
 2. Podłączyć moduł BT do KFC do wolnego portu UART. Podłączamy kabelki na krzyż czyli TX łączymy z RX, natomiast RX z TX, dodatkowo także masę i zasilanie 5V dla modułu BT. W przypadku posiadania modułu zasilanego 3V3 można wziąć zasilanie z pinu zworki 'boot'.
  1. Sparować z urządzeniem opartym na Androidzie i uruchomić ulubioną aplikację, np. MultiWii EZ-GUI
  2. Skonfigurować odpowiednio porty COM w komputerze wyposażonym w wewnętrzny, czy też zewnętrzny moduł Bluetooth, i uruchomić KFCTool (albo fajną nowość - wtyczkę do google chrome - MultiWii Baseflight Configurator *), w których wybiera się do komunikacji dopiero co skonfigurowany pod łączność BT port COM.

[Tutaj] do brania MultiWii Baseflight Configurator.

Skąd KFC32 bierze zasilanie?

Jest kilka wersji KFC32, a każda potrzebuje podpięcia +5V w inny sposób:

 • KFC32 płytka mała - 1 kanał PWM
 • KFC32 v1 płytka duża - 1 kanał PWM
 • KFC32 v2 płytka duża - 1 kanał PWM
 • KFC32 v2 płytka duża poprawiona (czarna) - 2 kanał PWM
 • KFC32 mini z eLeReS-em (okrągła) - 2 kanał PWM

Uwaga!

 1. Regulator z którego KFC pobiera zasilanie ma prawo grzać się bardziej od pozostałych.
 2. Podczas zasilania KFC32 z kanapki OSD należy odłączyć przewód +5V idący z regulatora do odpowiedniego kanału PWM.

Więcej na ten temat w kabelkologii.


Co to jest fast_level i jak go się włącza?

Fast level to eksperymentalny ale przez niektórych lubiany tryb szybkiego poziomowania się. Domyślnie MWC bardzo wolno się poziomuje i to im mniejsza odchyłka tym wolniej. Tutaj jest reakcja natychmiastowa. Tryb ten włączamy poleceniem w konsoli:

feature fast_level

oraz sprawdzamy czy jest na liście aktywnych samym poleceniem

feature

Po przełączeniu w tryb fast_level trzeba zmniejszyć koniecznie P od Level'a do jakiś 4.0-5.0


Jak wykonać kompletny backup ustawień + firmware

Czasami chcemy przetestować nowa wersję ale jeżeli jakiś nowy "ficzer" nam się nie spodoba to chcemy szybko wrócić do stanu poprzedniego. Z pomocą przyjdzie nam aplikacja STM32 Flash Loader Demo - ta sama która używamy do aktualizacji firmware. Cały proces wygląda podobnie jak wymiana firmware, jednak na ostatniej zakładce zaznaczamy: "Upload from device" i wskazujemy gdzie ma zapisać plik z firmware i ustawieniami. Tak pobrany plik możemy w razie potrzeby załadować jak zwykły firmware i przywróci nam on zarówno wersję firmware jak i ustawienia. Poniżej obrazek pomocniczy:

Kfc32 backup.PNG


Czy mogę w KFC32 podłączyć pod złącze VBAT Lipo 4s i zasilić nim LEDy ?

Tak można podłączyć LEDy pod złącze VBAT Lipo 4s.

Ile można podłączyć urządzeń do portów UART jednocześnie w KFC? Ile tych portów jest?

W wersji płytki V1 mamy standardowo 2 porty UART - jeden do podłączenia PC/OSD a drugi do podłączenia tylko GPS. Po modyfikacji - podłączeniu/dolutowaniu paru kabelków, pod warunkiem używania odbiornika RC w trybie PPMsum - można mieć trzeci bezkonfliktowy UART do którego można na stałe podpiąć np moduł Bluetooth. Opis w dziale "podłączanie modułu Bluetooth" Natomiast na płytce V2 trzeci port UART mamy wyprowadzony (jako UART5) i tam wpinamy sobie np Bluetooth. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby sobie zrobić CZWARTY :-) port UART sposobem opisanym dla płytki V1.

Jak KFC32 może wysłać dodatkowe sterowanie (AUX) np. do pochylenia zewnętrzego gimbala?

Czasem jest potrzeba zasterowania czymś z aparatury, jeśli mamy zwykły odbiornik to wtykamy kabel gdzie potrzeba.
Jednak jesli do KFC mamy podłączony odbiornik po PPM/ELERES/SBUS to na:

 • złączu PWM7 jest AUX3
 • złączu PWM8 jest AUX4

Jesli uzywamy wbudowanego odbiornika eLeReS (w kanapce) to dodatkowo:

 • złącze PWM1/PPM może być wyjściem dowolnego AUX (konfiguracja w kfctool)

Uwaga!!! Do gimbala oprócz pinu sygnałowego trzeba KONIECZNIE połączyć masę z KFC z masą gimbala. I nie przez kable zasilające gimbala, tylko osobnym przewodem pomiędzy FC a gimbalem."